Затверджено Стандарт медичної допомоги «Рак молочної залози»

Устінов О.В.

Наказом Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України від 3.02.2025 р. № 195 затверджено Стандарт медичної допомоги «Рак молочної залози».

Також цим наказом до наказу МОЗ України від 30.06.2015 р. № 396 «Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при раку молочної залози» внесені такі зміни:

1) п. 1 визнати таким, що втратив чинність;

2) п. 2–4 виключити.

Положення стандарту медичної допомоги

Медична допомога пацієнтам з раком молочної залози (РМЗ) надається в закладах охорони здоров’я (ЗОЗ), що надають спеціалізовану медичну допомогу, та потребує співпраці та інтегрованого ведення мультидисциплінарною командою фахівців, до якої мають бути залучені наступні лікарі: онколог, гінеколог-онколог, хірург-онколог, радіолог, рентгенолог, патологоанатом, лікар з променевої терапії, психолог та лікар загальної практики — сімейний лікар, психолог.

Лікарі різних спеціальностей мають бути обізнані щодо основних факторів ризику та початкових клінічних проявів РМЗ з метою раннього виявлення та направлення пацієнта до ЗОЗ, що надають спеціалізовану медичну допомогу.

Інформація про усі можливі варіанти лікування РМЗ має надаватися хворим у зрозумілій формі з урахуванням індивідуального культурного та освітнього рівня, обговоренням мети при виборі відповідної тактики терапії.

Обґрунтування

РМЗ є однією з найбільш поширених форм онкопатології серед жінок у світі та основною причиною смерті від цієї хвороби серед жінок: щороку діагностують майже 1,7 млн випадків і понад 0,5 млн смертей щороку. У розвинених країнах 1 з 8 жінок протягом життя хворіє на РМЗ. У Європі кожні 2 хв діагностують РМЗ, а кожні 6 хв — смерть від РМЗ. Ця онкопатологія в основному уражує жінок літнього віку, більшість пацієнтів віком старше 50 років, хоча у близько 1 з 5 випадків РМЗ діагностують у осіб віком до 50 років. РМЗ у чоловіків виявляють нечасто, він становить близько 1% усіх випадків РМЗ.

Найважливіші фактори ризику включають: генетичну схильність, вплив естрогенів (ендогенних та екзогенних, зокрема тривала замісна гормональна терапія (ЗГТ)), іонізуюче випромінювання, низьку народжуваність, високу щільність грудей та атипову гіперплазію в анамнезі. Дієта західного типу, ожиріння та споживання алкоголю також спричиняють зростання захворюваності на РМЗ.

Це вид новоутворення може значно вплинути на якість життя та психічний стан пацієнтів. Процес лікування, включно з хірургічними втручаннями, системною та радіотерапією, може бути фізично та емоційно виснажливим.

Досягнення в галузі діагностики та лікування РМЗ дозволяють виявляти захворювання на ранніх стадіях та забезпечувати більш ефективне лікування. Розуміння генетичних факторів, які спричиняють розвиток РМЗ, є ключовим для розвитку стратегій профілактики та індивідуалізованого лікування.

Залучення спільноти та надання інформації щодо факторів ризику розвитку РМЗ, профілактики, ранньої діагностики та лікування допомагають підвищити обізнаність, знизити відсоток випадків виявлення РМЗ на пізніх стадіях та підвищити показники виживаності в Україні.

Ознайомитися зі стандартом можна за посиланням.

Наказ МОЗ — за посиланням.

За матеріалами moz.gov.ua

Підпишіться на нас у соціальних мережах:
Коментарів немає » Додати свій
Leave a comment